ARCHITEKTURA - UDOGODNIENIA

  1. Czytelnicy z niepełnosprawnościami mogą korzystać ze zbiorów bibliotecznych znajdujących się na parterze budynku głównego WSPS. W pokonaniu schodów przed wejściem głównym zachęcamy do skorzystania z pomocy pracownika obsługującego schodołaz. W najbliższym czasie planowana jest modernizacja i instalacja windy.
  2. Toaleta przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami znajduje się obok Biblioteki na parterze budynku głównego.
  3. Brak schodów i progów w bibliotece umożliwiającej wolny dostęp do zbiorów.

KSIĘGOZBIÓR

  • W Bibliotece oferujemy dostęp do publikacji w wersji elektronicznej, umożliwiającej pracę z tekstem.
  • Dodatkowo proponujemy dostęp do Biblioteki IBUK LIBRA, w której oferujemy zdalny dostęp do ponad 500 publikacji z czego około 60 monografii koncentruje się na kwestiach związanych z pielęgniarstwem.
  • Proponujemy dostęp do BAZY ACCESS MEDICINE, w której proponujemy zdalny dostęp do około 200 pozycji pełnotekstowych w języku angielskim.
  • Umożliwiamy  zdalny dostęp do BAZY EBSCO.
  • Jako rozwiązanie dla osób z niepełnosprawnościami oferujemy również bezpłatną realizację kwerend bibliotecznych.

SPRZĘT WSPOMAGAJĄCY

  • W Bibliotece Głównej umożliwiamy skorzystanie ze stanowiska pracy, przygotowanego dla osób z niepełnosprawnością motoryczną oraz dysfunkcją wzroku i słuchu.
  • Oferujemy sprzęt komputerowy ułatwiający zdobywanie i odtwarzanie informacji  oraz korzystanie z elektronicznych źródeł informacji.

 

  • Komputer z odpowiednim oprogramowaniem (ZoomText Magnifier/Reader) i skaner i kolorową drukarkę w maksymalnym formacie A3.
  • Program udźwiękawiająco-powiększający.
  • Autolektor - urządzenie czytające tekst drukowany w języku polskim i angielskim.
  • Powiększalnik ekranowy stacjonarny (powiększenie do 30 razy, zmiana kontrastu, ruchomy stolik).

niepelnosprawni przenosny

  • Słuchawki Sennheiser HD 518 umożliwiają korzystanie z programu powiększająco-udźwiękawiających oraz audiobooków. Zapewniają doskonałą jakość dźwięku oraz głęboki bas. Zastosowano w nich innowacyjną technologię Sennheiser E.A.R, która sprawia że dźwięk jest dokładnie kierowany do ucha. Zaawansowane membrany Duofol zapewniają redukcję niechcianych odbić wewnątrz kapsuły przetwornika do minimum oraz minimalizują niepożądany rezonans.
  • Myszka Big Track - odwrócona i powiększona mysz komputerowa, umożliwiająca poruszanie kursorem po ekranie monitora. Została tak zaprojektowana, aby osoby niepełnosprawne (w szczególności z niepełnosprawnością rąk i/lub dłoni) z łatwością i precyzją mogły poruszać się kursorem po ekranie monitora. Trackball jdostosowuje się zarówno do osób praworęcznych jak i leworęcznych. Wyposażanie jej w blokadę, pozwala na zastosowanie techniki "przeciągnij i upuść" bez przytrzymywania przycisku. Możliwość zastosowania blokady może wspomóc osoby mające trudności w przytrzymaniu przycisku myszki. Dzięki temu rozwiązaniu osoby takie mają większa swobodne korzystania z komputera. Każdy z trzech przycisków może mieć przypisane do ok. 40 funkcji, m.in. funkcje klawiszy myszy (lewy przycisk, prawy przycisk, pojedyncze i podwójne kliknięcie, przeciąganie) oraz uruchamiać jednym przyciskiem aplikacje np. NotePad, Word, Notatnik. Oprogramowanie pozwala też wywoływać funkcje edytora np. wytnij, skopiuj, wklej. Istnieje także możliwość uruchamiania wygaszacza ekranu, panel sterowania, a także wyłączyć komputer, restartować komputer, wylogować oraz wiele innych opcji. KidTrac z gniazdami do przycisków zawiera trzy wejścia umożliwiające podłączenie trzech przycisków zewnętrznych, szczególnie pomocnych osobom z porażeniem kończyn górnych. Wykonana z trwałych materiałów. Posiada powiększoną kulkę i przyciski. Działa pod systemem operacyjnym Windows, jak również MacOS.

niepelnosprawni myszka

  • Dyktafony - Dyktafony przeznaczone są do nagrywania notatek osobistych, konferencji, wykładów i wywiadów. Posiadają wiele funkcji dedykowanych osobom niewidomym i niedowidzącym. Wśród nich są m.in.udźwiękowienie menu, udźwiękowienie funkcji i przycisków tych urządzeń, a także przewodniki głosowe. Rozbudowany przewodnik głosowy w siedmiu językach, w tym po angielsku, w połączeniu z łatwo wyczuwalnymi przyciskami umożliwia obsługiwanie dyktafonu przez osobyz dysfunkcjami wzroku. Dzięki funkcji odtwarzania głosu można pominąć te fragmenty nagrania, które zawierają ciszę, a odtworzyć tylko te, które zawierają mowę. Takie połączenie sprawia, że nagrania są znacznie lepiej zbalansowane, zapewniając słyszalnośćnajsubtelniejszych nawet niuansów mowy. Wbudowane, wysuwane złącze USB umożliwia wygodnytransfer nagrań z DM-720 bezpośrednio do komputera
  • Lupa powiększająca przenośna dla osób niedowidzących. Przenośne urządzenie służące do powiększania tekstu czy obrazu. Rozmiar umożliwia przenoszenie, co pozwala wykorzystywać ją w trakcie zajęć lub pracy naukowej. Przenośna lupa elektroniczna dostarcza najlepszej jakości nowoczesnych rozwiązań dla osób słabowidzących. Lupa jest prosta w obsłudze dzięki znikomej ilości przycisków ( włącznik, powiększenie, zmiana trybu wyświetlania, przycisk zamrażania obrazu).
  • Drukarka brajlowska Everest-D pozwala drukować dokumenty, książki, wizytówki i etykiety. Na arkuszach dużego rozmiaru, takiego jak A3 drukarka może drukować 4 strony w formacie A4. Ten tryb drukowania służy do produkcji książek i czasopism. Na pierwszym arkuszu drukowane są wówczaszewnętrzne strony brajlowskiego tomu, zaś na ostatnim wewnętrzne. Przez środek arkusza możnawydrukować linię z punktów, ułatwiającą składanie tomu. Po zakończeniu drukowania wystarczy zszyć kartki specjalnym zszywaczem Index Braille Stapler i złożyć je, by uzyskać w ten sposób gotowe czasopismo lub książkę. By wydruk dokumentu był poprawny, musi zostać przekształcony na postać brajlowską przy użyciu oprogramowania do translacji brajlowski.

niepelnosprawni drukarka

  • Korzystanie ze stanowiska oraz usług dodatkowych dla osób niepełnosprawnych jest bezpłatne.
  • Nie obowiązują zapisy i rezerwacje - zapraszamy jednak do telefonicznego potwierdzenia dostępności stanowiska.
  • Wsparcia i pomocy udziela obecny bibliotekarz.
  • Stanowisko komputerowe przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością może być wykorzystywane przez innych użytkowników Biblioteki,  pod warunkiem bezwzględnego ustąpienia miejsca osobie z dysfunkcją wzroku, słuchu bądź niepełnosprawnością ruchową.